top of page

Kodėl gyvi organizmai yra skirtingi?

Žinome, apie nelytinių ląstelių dalijimąsi ir labai svarbu, kad jam įvykus dukterinės ląstelės turėtų identišką informaciją motininei. O kaip yra su lytinėmis ląstelėmis? Kiaušialąstės ir spermatozoidai susidaro taip pat dalijimosi būdu (mejozės), o naujai susidariusios ląstelės gauna ne visą motininės ląstelės informaciją, o tik pusę. Vyro organizme mejozė vyksta sėklidėse nuo lytinės brandos iki mirties. Moters organizme – kiaušidėse prasideda lytiškai subrendus, o baigiasi menopauze. Šio dalijimosi metu susidaro nauji genų deriniai. Todėl įvykus dviejų lytinių ląstelių susijungimui (apvaisinimui) susidariusi pirmoji organizmo ląstelė (zigota) gauna pusę paveldimosios informacijos iš tėvo, o kitą – iš motinos. Ši ląstelė dalijasi mitozės būdu ir susidaro naujas organizmas, kuris genetiškai skiriasi ir nuo savo tėvų, ir vienas nuo kito. Tai viena iš priežasčių, kodėl Žemėje nėra vienodų žmonių (išskyrus monozigotinius dvynius).


Comments


bottom of page