top of page

Kodėl rudenį medžių lapai keičia spalvą ir krenta?


Nuotaikai praskaidrinti prisiminkime praeitą savaitę. Saulės spinduliai apšvietė medžių lapus. Galėjome gėrėtis nuostabiais medžių lapų atspalviais. Manau, ne vienas pagalvojome, ruduo gražus metų laikas savo spalvomis.

Lapai gali būti žali, raudoni, geltoni, nes turi pigmentų (medžiagos lemiančios spalvą). Skirtingais metų laikais lapų spalva keičiasi. Pavasarį laukiame žalios spalvos, kurią nulemia žali pigmentai (chlorofilai). Šių pigmentų gamybai svarbus didelis šviesos energijos kiekis. Žalių pigmentų būtinai reikia augalams pavasarį. Jų dėka gaminamos organinės medžiagos ir išskiriamas deguonis svarbus mūsų kvėpavimui.

Rudenį sumažėjus šviesos kiekiui žali pigmentai suyra. Juos pakeičia raudoni, geltoni, oranžiniai. Galime gėrėtis rudeninių lapų spalvų gama.

Dar vienas reiškinys - rudenį čežantys lapai po mūsų kojomis. Žmonės orui atšalus keičia aprangą, gyvūnai – kailį. Medžiai numeta savo apdarą lapus. Medžiai gyvi organizmai jie kvėpuoja, auga, maitinasi, dauginasi. Su lapais žiemą jie neišgyventų. Lapai skirti vandens, kurį gauna iš šaknų, garinimui. Šaknys šalto vandens siurbti negali. Dėl šios priežasties medžiai žiemą miega. Numesdami lapus medžiai pašalina susikaupusias kenksmingas medžiagas. Naudingas kaupia pavasariui stiebe, šaknyse.

Medžiai dar su lapais. Laukime gražių, saulėtų dienų, kurias prognozuoja sinoptikai. Pasidžiaukime gražia rudens spalvų palete, nors oras vėsta.


Comments


bottom of page