Kodėl žmogus mąsto, kalba?

November 4, 2016

Mūsų smegenys sudaro tik 2% viso svorio, bet sunaudoja 20% energijos. Žmogaus išlikimą užtikrina sąmoningas prisitaikymas prie aplinkos ir galimybės rinktis sukūrimas. Kodėl žmogus gali mąstyti, kalbėti, atsiminti?

Nervų sistema evoliucijos eigoje tobulėjo. Palaipsniui didėjant galvos smegenų pagrindinei daliai – didiesiems pusrutuliams. Jų paviršių dengia žievė. Žuvys turi didžiųjų pusrutulių užuomazgas, varliagyvių – jie primityvūs, o žievės neturi. Triušių ir pelių didžiųjų pusrutulių paviršius lygus.

Žmogaus 2/3 žievės paviršiaus sudaro raukšlės (vingiai). Tai 15 milijardų nervinių ląstelių sankaupa. Ji atsakinga už visos patenkančios informacijos suvokimą.

Žievėje yra regos, klausos, skonio, odos ir raumenų jutimo sritys. Jos atsakingos už tam tikrą veiklą (kalbą, judėjimą, lytėjimą ir t.t.). Kiekvienas skatiname jas vystytis, kaip reikalauja mus supanti aplinka. Pavyzdžiui, regos negalią turinčių žmonių regos sritis nepriima informacijos, bet puikiai išvystyta lytėjimo, klausos sritys.
Žievė koordinuoja sudėtingus raumenų judesius (kalbos, rašymo). Todėl žmogus gali mąstyti, kalbėti bei kaupti informaciją.

 

 

Please reload

Our Recent Posts

Charleso Darwino knyga „Rūšių atsiradimas“

February 1, 2018

2017 metų pabaigoje išleista knyga lietuvių kalba  Charles Darwin „Rūšių atsiradimas“

January 25, 2018

Sveikinimas

December 31, 2017

1/1
Please reload

Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

+37068557170

Raitininkų g. 4-221 Vilnius Lithuania LT-09236

  • facebook
  • googlePlus

MINGINTĖS BERTAŠIENĖS GAMTOS MOKYKLA

Biologijos korepetitorius Vilniuje

©2019 Visos teisės saugomos